Marklowice

Miejscowość Marklowice jest usytuowana w południowej części województwa śląskiego, na terenie powiatu wodzisławskiego. Powierzchnia gminy obejmuje około 14 km2. Miejscowość liczy około 5200 mieszkańców, którzy znajdują zatrudnienie głównie w przemyśle wydobywczym, w budownictwie oraz w usługach.

Osada Marklowice została założona około 1300 roku na miejscu lasów i osuszonych terenów wzdłuż potoku Marklówka. Założycielem wioski był niejaki Merkel, prawdopodobnie pierwszy sołtys tej miejscowości. Od jego imienia pochodzi łacińska nazwa „Merclini villa", która po raz pierwszy wymieniona została około 1300r. Z 1324 roku zachował się również odpis przywileju sołeckiego nadanego przez księcia raciborskiego Przemka kolejnemu sołtysowi marklowickiemu o imieniu Fuczko.

W następnych wiekach, w wyniku rozwoju miejscowości, powstały dwie wioski - Marklowice Dolne i Marklowice Górne. Miejscowości te miały odrębnych właścicieli. Właścicielem Marklowic Dolnych pod koniec XVII wieku był hrabia Jan Jerzy von Larysz, pisarz krajowy Mniejszego Stanowego Państwa Wodzisławskiego. Natomiast właścicielami Marklowic Górnych byli przedstawiciele rodu Pławeckich, Welczków oraz rodzina Bludowskich. Do lat dwudziestych XX wieku wioski Marklowice Dolne i Górne - obecne części składowe miejscowości, funkcjonowały jako odrębne gminy i posiadały własne herby. Marklowice Dolne posiadały w herbie postać Św. Walentego. Marklowice Górne posiadały w herbie lwa „szykującego się do skoku". Współcześnie gmina Marklowice posługuje się właśnie tym herbem, sięgającym XVII wieku. Obydwa herby były używane jeszcze przed II wojną światową.

W połowie lat 70-tych XX w. gmina Marklowice przestała istnieć jako samodzielna jednostka administracyjna. Decyzją administracyjną została włączona do miasta Wodzisławia Śląskiego. Staraniem aktywnej grupy mieszkańców, potwierdzonym wynikami referendum, Marklowice w ostatnich dniach 1994 roku odzyskały samodzielność. Współczesny herb Gminy Marklowice przedstawia w błękitnym polu tarczy, złotego lwa - wspiętego na tylnych łapach, spoglądającego w prawo. Tarcza hiszpańska.

Współcześnie miejscem najczęściej odwiedzanym przez mieszkańców Marklowic oraz mieszkańców całego powiatu i okolic, jest otwarta w kwietniu 2008r. tak zwana Tropikalna Wyspa, stanowiąca pierwszy etap budowy parku wodno - rekreacyjnego w Marklowicach. „Tropikalna wyspa - etap I" jest ogólnodostępnym parkiem z licznymi atrakcjami zabawowymi oraz sprzętem sportowym dla dzieci i dorosłych. Dużym powodzeniem na terenie parku cieszą się ścianki wspinaczkowe, huśtawki i elementy do ćwiczeń oraz jazdy na deskorolkach. W parku znajduje się również plac ze sceną przeznaczony do organizacji imprez zbiorowych i otwartych koncertów. Można pospacerować po alejkach wzdłuż płynącej, podświetlonej rzeczki lub usiąść przy fontannie. „Tropikalna Wyspa" położona jest centrum Marklowic przy drodze wojewódzkiej Nr 932. Jest wyposażona w parking oraz kawiarnię. W przyszłości w pobliżu parku planowany jest przebieg dwóch ścieżek rowerowych, które będą miały charakter rekreacyjny i edukacyjny, będą popularyzować przeszłość malowniczo położonej miejscowości i ukazywać jej najbardziej znane i godne uwagi miejsca.

Do zabytkowych obiektów i miejsc znanych z wydarzeń historycznych w Marklowicach zaliczyć można:

 • Budynek szkoły w Marklowicach-Chałupkach z 1903-5r.,
 • Budynek szkoły w Marklowicach Górnych z ok. 1890r.,
 • Kościół parafialny pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika, wzniesiony w latach 1914-1916 wg projektu architekta Johanna Affy,
 • Budynek przedszkola z 1844 roku,
 • Obok kościoła na wzgórzu Pomnik Powstańców Śląskich odsłonięty 1 XI 1924 roku,
 • Płytę poświęconą poległym w czasie II wojny światowej mieszkańcom miejscowości, umieszczoną na ścianie kościoła parafialnego,
 • W pobliżu cmentarza - pomnik więźniów oświęcimskich,
 • Przed budynkiem Urzędu Gminy pamiątkowy obelisk wystawiony w 2000r. z okazji 700-lecia założenia miejscowości Marklowice,
 • Dwór w Marklowicach Dolnych sięgający swą lokalizacją XVI wieku,
 • Dwór XIX-wieczny w Marklowicach Górnych tzw. „Zameczek" z II połowy XIX wieku,
 • Gospodę Harendę w Marklowicach Górnych sięgająca swoją lokalizacją XIX wieku.
 
 
 
Česky Polski English
copyright © Euroregion Silesia 2004-2019 | kontakty