Kultura

Teatry

Miłośnicy przedstawień teatralnych mogą wybierać z bogatej oferty teatrów. Najstarszym teatrem na terenie czeskiej części Euroregionu Silesia jest Teatr Śląski w Opawie, którego kamień węgielny został położony 1 maja 1804 roku.


Teatr Śląski w Opawie oferuje przeżycia kulturalne mieszkańcom Śląska z obu stron granicy.
Zdjęcie: archiwum Euroregionu Silesia

Największym teatrem na terenie czeskiej części Euroregionu Silesia jest Morawsko-Śląski Teatr Narodowy w Ostrawie, który daje przedstawienia w dwóch budynkach teatralnych: Teatrze Antonína Dvořáka i Teatrze Jiřího Myrona. Ma tradycyjnie cztery zespoły (baletowy, dramatyczny, operowy i operetkowy) i na swoich obu scenach oferuje widzom 16 - 19 premier rocznie. Teatr Petra Bezruča w Ostrawie jest teatrem typu studio, który obok klasyki i tytułów dla dzieci prezentuje także czeskie czy światowe premiery współczesnych sztuk. Ostrawski Teatr Lalek jest jedyną profesjonalną sceną dla dzieci i młodzieży na terenie kraju morawsko-śląskiego. Codziennie gra przedstawienia dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, niektóre sztuki wystawia także dla uczniów szkół średnich. Z reguły w poniedziałkowe wieczory teatr gra przedstawienia przeznaczone także dla widzów dorosłych. Tradycją stały się regularne, niedzielne przedstawienia dla dzieci i towarzyszących im osób dorosłych. Teatr Beskidzki w Nowym Jiczinie jest ważną placówką kulturalną miasta. Corocznie około 130 przedstawień teatralnych grają tu gościnnie zespoły teatralne z całego kraju i z zagranicy, odbywa się też wiele innych imprez kulturalnych.

Macierz Śląska

Na terenie czeskiej części Euroregionu Silesia swoją działalność rozwija organizacja kulturalno-oświatowa, której celem jest zachowanie i rozwój wartości historycznych, kulturalnych, artystycznych i narodowych - Macierz Śląska. Macierz Śląska powstała przez połączenie Macierzy Opawskiej, założonej w 1877 roku i Macierzy Oświaty Ludowej, działającej od 1898 roku na Ziemi Cieszyńskiej. Mimo że dzisiejsze czasy są zupełnie inne niż te przed stu czy pięćdziesięcioma laty - Macierz nie musi zakładać czy budować szkół i bibliotek, nie musi bronić prawa do języka czeskiego, nikt nie zagraża istnieniu czeskiego państwa, nad Czechami i Śląskiem nie wisi groźba zagłady - także dziś działalność i praca Macierzy Śląskiej ma swoje uzasadnienie. Członkostwo w Unii Europejskiej i stopniowa globalizacja przynosi nowe ryzyko naturalnej, niewymuszonej asymilacji mniejszych krajów i narodów przez te silniejsze i dużo większe. I właśnie zagrożenie utraty wartości narodowych i kulturalnych, a także wysiłki zmierzające do ożywienia świadomości i poczucia przynależności do wspólnoty mieszkańców Śląska nadaje sens działalności Macierzy Śląskiej. Macierz Śląska ma siedzibę w Opawie i od 2000 roku jest członkiem stowarzyszonym Euroregionu Silesia.


Macierz Śląska ma siedzibę w Matičním domě (Domu Macierzy) przy Matiční ulici w Opawie
Zdjęcie: archiwum Euroregionu Silesia

 
 
 
Česky Polski English
copyright © Euroregion Silesia 2004-2019 | kontakty