Muzea, skanseny, arboreta

Muzeum Ziemi Śląskiej w Opawie

Chodzi o najstarsze muzeum w Republice Czeskiej, które zostało założone 1 maja 1814 roku. Muzeum posiada w swoich zbiorach prawie dwa i pół miliona przedmiotów. W budynku wystawowym muzeum są umieszczone stałe ekspozycje z okresu gotyku, renesansu i baroku (XIV - XVIII wieku), ekspozycje przyrodoznawcze i etnograficzne. Odbywają się tu także czasowe wystawy okolicznościowe.

Muzeum Novojičínska

Muzeum Novojičínska, które ma siedzibę w budynku Žerotínskiego zámku w Nowym Jiczinie, oprócz stałej ekspozycji historii miasta i dzieł plastycznych artystów z regionu Nowego Jiczina (Novojičínska), oferuje odwiedzającym także obszerną ekspozycję kapeluszy i nakryć głowy pod nazwą „Nechte na hlavě" (dosł. „Zostawcie nakrycie na głowie", czyli „Nie kłaniajcie się"). Niewielką atrakcją ekspozycji jest foto-atelier z epoki, w którym zwiedzający mogą zrobić sobie zdjęcie we własnym lub wypożyczonym kapeluszu. Oprócz stałych ekspozycji muzeum oferuje także wiele wystaw i imprez.

Muzeum Ostrawskie

Muzeum Ostrawskie ma siedzibę w zabytkowym budynku Starego Ratusza w samym centrum miasta Ostrawy.

Zbiory muzeum liczą obecnie około 1 210 000 przedmiotów o znacznej wartości historycznej.

Muzeum Straży Pożarnej Miasta Ostrawy

Budynek Muzeum Straży Pożarnej (Hasičské muzeum) w Ostrawie-Přívoze został wzniesiony przez gminę w 1905 roku i już na początku służył strażakom, najpierw niemieckim, a od 1919 roku nowo założonej, czeskiej jednostce ochotniczej straży pożarnej. Ekspozycja muzeum, która jest podzielona na sześć części, przedstawia laikom i specjalistom historię straży pożarnej w Ostrawie, rozwój sprzętu technicznego i działań strażaków.

Muzeum łupków w Budišovie nad Budišovkou

W okolicy Budišova nad Budišovkou znajdują się rozległe kopalnie łupka. Z historią, teraźniejszością i przyszłością tego surowca zapoznaje Muzeum łupków (Muzeum břidlice). Zwiedzający w specjalnie urządzonym pomieszczeniu mogą także sami spróbować rozłupywania łupków i wziąć sobie nawet na pamiątkę łupkowe serduszko.

Pomnik Jana Amosa Komeńskiego w Fulneku

Pomnik - muzeum słynnego czeskiego pedagoga, „nauczyciela narodów" Jana Amosa Komeńskiego mieści się w budynku dawnego zboru braci czeskich w Fulneku. Muzeum usytuowane w budynku, będącym miejscem ostatniego pobytu Jana Amosa Komeńskiego przed jego udaniem się na wygnanie, oferuje zwiedzającym stałą ekspozycję o jego życiu i dziele.

Skansen tradycji ludowych w Bolaticach

Z życiem na wsi przed dziesiątkami lat zapoznaje Skansen tradycji ludowych w Bolaticach, który został zbudowany w 2002 roku. Zwiedzający mogą tu obejrzeć mieszkalne i gospodarcze części typowej wiejskiej zabudowy i zapoznać się z tradycyjnymi narzędziami rzemieślniczymi, maszynami rolniczymi oraz sprzętem używanym w gospodarstwie domowym i podczas pracy w majątku ziemskim. Na terenie skansenu, poza zwiedzaniem, przez cały rok odbywają się imprezy społeczno-kulturalne o tradycyjnym ludowym charakterze, jakimi są Wielkanoc na wsi, stawianie udekorowanego drzewa majowego (majki) czy adwentowe spotkania z kolędami bożonarodzeniowymi.

Arboretum w Novym Dvoře

Arboretum w Novym Dvoře, które jest częścią Muzeum Ziemi Śląskiej w Opawie, oferuje zwiedzającym ekspozycję dendrologiczną o powierzchni 23 ha. Podstawą arboretum jest bogaty zbiór krajowych i cudzoziemskich drzew, roślin tropikalnych i subtropikalnych oraz okazów drzew i bylin ze wszystkich kontynentów świata. Ten bogaty drzewostan słusznie bywa nazywany „Drzewami pięciu części świata".

 
 
 
Česky Polski English
copyright © Euroregion Silesia 2004-2019 | kontakty