NAJ czeskiej części Euroregionu Silesia

NAJSTARSZE MUZEUM

Na terenie Euroregionu Silesia znajduje się najstarsze muzeum w Republice Czeskiej. Muzeum Ziemi Śląskiej w Opawie zostało założone 1 maja 1814 roku. Wyprzedziło w ten sposób powstanie Muzeum Narodowego w Pradze i Morawskie Muzeum Ziemskie w Brnie.

NAJWIĘKSZE ARCHIWUM

Archiwum Ziemskie w Opawie jest trzecim co do wielkości a także trzecim pod względem wieku archiwum państwowym w Republice Czeskiej. Pełni funkcję państwowego archiwum rejonowego na terenie krajów morawsko-śląskiego i ołomunieckiego, ale jednocześnie jest także historycznym archiwum ziemskim dla dawnego księstwa śląskiego.


Historii Śląska strzeże Archiwum Ziemskie w Opawie, które jest jednym z najstarszych i największych archiwów w Republice Czeskiej.
Zdjęcie: archiwum Euroregionu Silesia

NAJWIĘKSZY POMNIK

Olbrzymi, betonowy Pomnik II Wojny Światowej w Hrabyni bezpośrednio przy drodze łączącej Ostrawę z Opawą należy do największych budowli w swoim rodzaju w Republice Czeskiej. Po wieloletnim remoncie jest znowu otwarty dla publiczności.

NAJWIĘKSZE MUZEUM GÓRNICZE

Największe muzeum górnicze w Republice Czeskiej znajduje się pod pamiętnym wzgórzem Landek w Ostrawie-Petřkovicach. Muzeum oferuje swoim zwiedzającym kilka ekspozycji, łącznie z podziemną ekspozycją w sztolniach prawdziwej, historycznej kopalni Anselm czy ekspozycją ratownictwa górniczego, która jest największa w swoim rodzaju na świecie.

NAJWIĘKSZE KOŁO WIATROWE

W Cholticach, części Městysu (miasteczka) Litultovice, znajduje się objęty ochroną zabytków młyn typu niemieckiego z 1833 roku, który szczyci się największym kołem wiatrowym z łopatami w Republice Czeskiej.

NAJWIĘKSZY KAMPUS UNIWERSYTECKI

Największy kampus uniwersytecki w Republice Czeskiej ma Wyższa Szkoła Górnicza - Uniwersytet Techniczny w Ostrawie. Na siedmiu wydziałach tego uniwersytetu studiuje około 15 000 studentów. Jako jedyny uniwersytet w RCz ma także swoje własne obserwatorium astronomiczne i planetarium.

NAJMNIEJSZA SZKOŁA ŚREDNIA

Jedną z najmniejszych szkół średnich w Republice Czeskiej jest średnia, zawodowa szkoła artystyczna budowy organów w Krnovie, która jest jednocześnie jedyną w tej specjalności w kraju. Uczniowie mają tu możliwość uzyskania wykształcenia w unikatowej dziedzinie artystyczno-rzemieślniczej związanej z budową organów.

NAJNOWOCZEŚNIEJSZE KONSERWATORIUM

W 1996 roku w Ostrawie został otwarty nowy, nowoczesny budynek Konserwatorium im. Janáčka, założonego w 1953 roku. Konserwatorium ma w swojej sali koncertowej m.in. najnowocześniejsze organy w Europie Środkowej, wyprodukowane w krnovskiej firmie Rieger-Kloss.

 
 
 
Česky Polski English
copyright © Euroregion Silesia 2004-2019 | kontakty