Rozrywka, sport, wypoczynek

MINIUNI - świat miniatur Ostrawa

Przy okazji wejścia Republiki Czeskiej do Unii Europejskiej w maju 2004 w centrum miasta Ostrawy obok terenów wystawowych Černá louka wyrosło miasteczko MINIUNI. Miejsce to prezentuje na świeżym powietrzu 34 modele ważnych budowli światowych, łącznie z siedmioma starożytnymi cudami świata. Modele są zbudowane w skali 1:25. Znajdują się tu jeszcze jeziorka, linie kolejowe z małymi, ogrodowymi pociągami czy indiańskie place zabaw. Co roku na terenie odbywa się wiele ciekawych programów edukacyjnych dla dzieci i ich rodziców.

Bajkowy świat straszydeł

W pomieszczeniach piwnicznych ostrawskich terenów wystawowych Černá louka do zabawy dla dzieci została wybudowana bajkowa piwnica straszydeł. W tych strasznych podziemiach znajduje się pięć przerażających komnat - pomieszczenie pająków, piekło, wyspa piratów, sala przemysłowych straszydeł i królestwo bajek.

ZOO Ostrawa

Miłośnicy zwierząt mogą odwiedzić ogród zoologiczny w Ostrawie, jedyny na terenie całego kraju morawsko-śląskiego. Oprócz pawilonów i wybiegów ze zwierzętami ZOO Ostrawa oferuje także ścieżki botaniczne i wiele ciekawych imprez towarzyszących w ciągu całego roku takich, jak programy edukacyjne dla szkół, wykłady naukowe, konkursy czy karmienie zwierząt z komentarzem dla publiczności.

BULY ARÉNA w Kravařach

Jedyny w swoim rodzaju kompleks sportowy, który mieści się w Kravařach, oferuje w jednym miejscu wszystko, czego potrzebujemy do sportu i wypoczynku: lodowisko, z możliwością wieczornej jazdy na łyżwach z dyskoteką, nadmuchiwaną halę tenisową, salę gimnastyczną, tor do bowlingu, siłownię, boisko do piłki nożnej, korty tenisowe pod gołym niebem, zewnętrzne boisko wielofunkcyjne, plac zabaw dla dzieci i przyjemne miejsce w restauracji. Nowością jest Aquapark, którego główną atrakcją jest dzika rzeka i tobogan (kręta zjeżdżalnia) o całkowitej długości 65 metrów.

Tereny sportowo-rekreacyjne w Hlučínie

Tereny sportowo-rekreacyjne przy zbiorniku wodnym Štěrkovna są jakby stworzone do wypoczynku w gorące, letnie dni. Rozległy obszar wodny zachęca nie tylko do przyjemnych kąpieli, ale także do różnych sportów wodnych, np. jazdy na nartach wodnych. Częścią obiektu są dwa baseniki dla małych dzieci, minigolf i nieduże boisko do piłki nożnej.

Boisko golfowe

Miłośnicy golfa na terenie czeskiej części Euroregionu Silesia znajda dla siebie coś ciekawego. Boiska golfowe we wspaniałych parkach pałacowych znajdują na terenach golfowych w Šilheřovicach (18-dołkowe) i Kravařach (9-dołkowe). Jedno z największych centrów golfowych indoor w Republice Czeskiej oferuje Golf Aréna Ostrava na Černej louce.

Trasy rowerowe

Prawdziwym „rajem rowerowym" można określić obszar Ziemi Hulczyńskiej (Hlučínska), który jest dosłownie poprzetykany trasami rowerowymi. Przez te tereny przechodzi międzynarodowa trasa rowerowa nr 5 „Szlak bursztynowy" („Jantarová stezka"), trasa rowerowa przez tereny pogranicza nr 55 „Magistrala Śląska" („Slezská magistrála"), trasa rowerowa nr 552 Opawa - Racibórz czy trasa rowerowa nr 554, tak zwana „Prajzská cesta". Dobrze i jednolicie oznaczone ścieżki rowerowe przechodzą przez niewymagający teren Hlučínskiej pahorkatiny (pogórza) i prowadzą przeważnie po mało uczęszczanych drogach asfaltowych, leśnych i polnych. Dzięki temu oferują niezakłóconą i spokojną jazdę, przy której można podziwiać piękno przyrody i zabytków tego rejonu. Wiele z tych ścieżek łączy się z polskimi lub bezpośrednio prowadzi na teren polskiej strony Euroregionu Silesia (np. czesko-polska trasa rowerowa „Sudicki okruh", otwarta w maju 2001). Średnio trudne trasy ma do zaproponowania obszar Vítkovska (okolic Vítkova). Z Opawy do Vítkova i Budišova nad Budišovkou można dojechać przez magiczną dolinę rzeki Moravicy, dla bardziej wymagających jest wyznaczona 72-kilometrowa trasa, która zaczyna się i kończy w Vítkovie i wiedzie do zbiorników wodnych Kružberk i Slezská Harta.

Blade nights Oplajn

Od maja do września miłośnicy jazdy na rolkach mogą w każdą sobotę uczestniczyć w przejażdżkach przez nocną Opawę. Głównym organizatorem tej już tradycyjnej imprezy jest Uniwersytecki Klub Sportowy Uniwersytetu Śląskiego w Opawie, którego członkowie we współpracy z policją i strażą miejską oraz służbą zdrowia zapewniają bezpieczny przejazd kilkuset uczestników ulicami miasta. Urozmaicenie stanowią różne przejażdżki tematyczne (np. przejazd w maskach czy „tradycyjna Biała Opawa" - przejazd w białych strojach).

Wyścigi i imprezy jeździeckie na Albertovcu

Dwór szlachecki Albertovec (wcześniej Hilvetihof) został założony przez księcia Eduarda Lichnovskiego w 1818 roku i już od początku był ważnym ośrodkiem gospodarczym i główną siedzibą majątku, którego tereny rozpościerały się na obszarze od Hlučína po Racibórz. Lichnovscy prowadzili Albertovec aż do 1945 roku, w 1952 roku została tu przeniesiona z Szumawy stadnina państwowa nastawiona na hodowlę koni jeździeckich. Przez lata stadnina stopniowo podupadała, obecnie jednak przebiega jej rozległa odbudowa i stopniowo wraca tu także życie wyścigowe i jeździeckie. Od 2006 roku znowu odbywa się tradycyjny dzień wyścigowy i jeździecki, który zawsze był ulubioną imprezą miłośników koni, a także inne imprezy dla jeźdźców i widzów (zgrupowanie związane ze skokami i tresurą, zawody zaprzęgów, jesienne gonitwy z okazji dnia św. Huberta).

 
 
 
Česky Polski English
copyright © Euroregion Silesia 2004-2019 | kontakty