Zabytki militarne

Pomnik II Wojny Światowej w Hrabyni

W bliskim sąsiedztwie drogi między Opawą a Ostrawą znajduje się teren hrabyńskiego Pomnika II Wojny Światowej, który jest częścią Muzeum Ziemi Śląskiej. Po wieloletnim remoncie jest znowu otwarty dla publiczności. Nowa ekspozycja pod nazwą „Epoka zagłady i nadziei" przypomina nie tylko zdarzenia wojenne drugiej wojny światowej na terenie dawnej Czechosłowacji, ale także działania żołnierzy czechosłowackich na Bliskim Wschodzie i w Afryce, jest też poświęcona czechosłowackim lotnikom w Anglii. Ukazuje ponadto życie ludności cywilnej na okupowanym terenie. Ekspozycja jest zbudowana w taki sposób, żeby mogła być zmieniana. Do organizowania wystaw tematycznych, które uzupełniają główną ekspozycję, są przeznaczone pomieszczenia w administracyjnym budynku pomnika.

Umocnienia wojskowe

Na terenie powiatu Opawa leży ponad 200 różnych obiektów dawnych umocnień czechosłowackich, budowanych w latach 1935-1938 wzdłuż ówczesnej granicy z Niemcami. Chodzi o unikatowy system fortyfikacji obronnych, który jest przykładem wspaniałego poziomu czechosłowackich inżynierów, projektantów i budowniczych oraz świadectwem, że żołnierze zamierzali bronić ówczesnej Czechosłowacji przed agresją hitlerowskich Niemiec. Po uznaniu układu monachijskiego przez rząd czechosłowacki we wrześniu 1938 roku armia czechosłowacka musiała opuścić te wybudowane i przygotowane twierdze wojskowe w pośpiechu i bez walki. Niektóre z obiektów zostały potem paradoksalnie wykorzystane przez armię niemiecką w kwietniu 1945 roku przeciwko Armii Czerwonej i żołnierzom czechosłowackim podczas Operacji Ostrawsko-Opawskiej. Obecnie umocnienia są bezpiecznie dostępne tylko w kilku miejscach, z których najczęściej odwiedzany jest teren w rejonie Hlučín-Darkovičky, zarządzany przez Muzeum Ziemi Śląskiej, a także Pomnik Armii RCz i czechosłowackie umocnienia w Opawie-Milostovicach, w których co roku odbywają się pokazy walk.

„Miałem możliwość zobaczenia umocnień Wału Atlantyckiego wybudowanego przez nazistów, a także umocnień francuskiej Linii Maginote'a. Muszę stwierdzić, że jakość i efektywność umocnień czechosłowackich jest na wyższym poziomie technicznym i nie da się z nimi porównać. Jest bardzo zasmucające, że te umocnienia nie mogły być skutecznie użyte do celów, do jakich zostały zbudowane. Elastyczność przy wznoszeniu tych umocnień, która jest widoczna zwłaszcza w zespoleniu obiektów z terenem, także pokazuje dużą fachowość minerów, jakiej gdzie indziej w Europie nie znajdziemy. Warto, by te umocnienia obejrzało jak najwięcej Amerykanów i Europejczyków." (wypowiedź znawcy militariów dr D. D. Howarda, profesora Uniwersytetu Floryda w USA, po zwiedzeniu fortyfikacji).

 
 
 
Česky Polski English
copyright © Euroregion Silesia 2004-2019 | kontakty