Zabytki techniki

Muzeum Górnictwa w Ostrawie-Petřkovicach

Kopalnia Anselm pod pamiętną górą Landek w Ostrawie-Petřkovicach, w przeciwieństwie do dawno zamkniętych, innych ostrawskich kopalni, będzie służyć jeszcze długo. Od 1993 roku jest tu czynne godne uwagi muzeum górnictwa, dziś największe w Republice Czeskiej, gromadzące zbiory dawnej techniki górniczej, lamp górniczych i innych unikatów. Można wypróbować niektóre urządzenia, a także zjechać na oryginalne pokłady i przekonać się, w jak surowych warunkach pracowali górnicy dołowi.

Młyny wiatrowe

Miłośnicy młynów wiatrowych (wiatraków) mają możliwość odwiedzenia zachowanych drewnianych młynów w Cholticach (część Městysu /miasteczka/ Litultovice) i Hlavnici. W Cholticach zwiedzający ma jedyną możliwość obejrzenia zachowanego w całości wnętrza i wyposażenia młyna, który pracował bez problemów aż do II wojny światowej.

Kanał Weisshuhna

Ta unikatowa budowla wodna zostało wykuta w skałach na przełomie XX wieku na potrzeby pracy fabryki i papierni w Žimrovicach (dzielnica miasta Hradec nad Moravicí). Kanał, który ma 3,5 km długości, w przeszłości służył jako śluza papierni i do dziś jest czynny.

Wieża widokowa Šance

Piętnastometrowa, drewniana wieża widokowa Šance koło Jakubčovic (dzielnica miasta Hradec nad Moravicí) oferuje jedyny w swoim rodzaju widok na Jeseniki i Beskidy.

 
 
 
Česky Polski English
copyright © Euroregion Silesia 2004-2019 | kontakty