Wodzisław Śląski
Wodzisław Śląski ze względu na korzystne położenie przy wlocie autostrady A1 do Polski może być uważany za Południową Bramę Polski i stanowić atrakcyjne miejsce inwestycji w zakresie spedycji, przemysłu, handlu i budownictwa mieszkaniowego. Wodzisław Śląski posiada wiele atutów wyróżniających miasto jako miejsce inwestycji, do których zaliczyć można m.in.:
- położenie geograficzne z dostępnością do rynków Republiki Czeskiej i Republiki Słowackiej, gdzie miasto stanowi łącznik między obszarami Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego i rejonu przemysłowego Ostrawy,
- korzystne położenie komunikacyjne w europejskim korytarzu północ-południe wyznaczanym przez przebieg budowanej autostrady A1 oraz istniejącej drogi krajowej DK78- niezwykłe walory krajobrazowe i urozmaicone ukształtowanie terenu wynikające z położenia w Bramie Morawskiej, kształtujące atrakcyjność warunków zamieszkania i turystyczną,
- wysoki poziom aktywności gospodarczej sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz dostępność siły roboczej o kwalifikacjach technicznych,
- znaczny potencjał demograficzny miasta (50 tys. mieszkańców) oraz powiatu (łącznie: 156 tys. mieszkańców),
- centralne położenie między silnymi ośrodkami przemysłu motoryzacyjnego w Polsce oraz w Republice Czeskiej - w promieniu 60 km od miasta zlokalizowane są fabryki General Motors (Gliwice), Fiat (Tychy i Bielsko-Biała) oraz Hyundai (Nošovice),
- planowana sieć dróg oraz dostępność do terenów inwestycyjnych o powierzchni powyżej100 ha stwarza szansę lokalizacji nowych firm, poddostawców przemysłu motoryzacyjnego oraz transportu, spedycji i magazynowania.
Układ i skala założenia urbanistycznego Wodzisławia Śląskiego oraz różnorodność obiektów zabytkowych miasta decydują o jego wyjątkowej atmosferze oraz atrakcyjności turystycznej. Zespół zabytkowy rynku staromiejskiego - wytyczony w 1257 roku na planie czworoboku, obecnie otoczony kamienicami z XVIII i XIX wieku.
Kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, wybudowany w latach 1909-1911 w stylu neogotyckim.
Zespół pofranciszkański - kościół i klasztor. Kościół klasztorny, pierwotnie pod wezwaniem św. Trójcy wzniesiony został w XV wieku.
Pałac Dietrichsteinów - wzniesiony w latach 1743-1747. Obecnie mieści Muzeum Miejskie i Urząd Stanu Cywilnego. Otoczenie pałacu stanowi Park Zamkowy.
Figura św. Jana Nepomucena z 1745 roku.
Baszta Rycerska (Wieża Romantyczna) - zbudowana w 1857 roku, neogotycka, znajdująca się w lesie podmiejskim na Grodzisku. Zniszczona w pożarze w 2004 roku, planowana jest jej odbudowa.
Kompleks parkowo-pałacowy w dzielnicy Kokoszyce - barokowy pałac wzniesiony w 1783 roku. W imponującym parku znajdują się liczne drzewa pomnikowe oraz ciekawe okazy botaniczne.
Dwór w Jedłowniku - wybudowany w połowie XIX wieku. Ciekawe obiekty do zwiedzania to również Muzeum Miejskie i Sztolnia z ekspozycją technologii górniczej.
Od 1996 roku ważnym punktem w programie imprez sportowych Wodzisławia są mecze I-ligowej drużyny piłkarskiej MKS Odra Wodzisław Śl. Do dyspozycji mieszkańców są: kryta pływalnia, kąpielisko Balaton, Ośrodek Jazdy Konnej, Powiatowe Centrum Sportu, Ośrodek Gosław Jedłownik oraz obiekt MOSiR z kortami tenisowymi i minigolfem. Miasto słynie również z organizacji imprez plenerowych, które gromadzą jednorazowo ponad dziesięć tysięcy ludzi. Najpopularniejsze z nich to: Dni Wodzisławia Śląskiego w czerwcu, Festiwal Reggae w lipcu i Pożegnanie lata we wrześniu.