Wodzisław Śląski

Wodzisław Śląski ze względu na korzystne położenie przy wlocie autostrady A1 do Polski może być uważany za Południową Bramę Polski i stanowić atrakcyjne miejsce inwestycji w zakresie spedycji, przemysłu, handlu i budownictwa mieszkaniowego. Wodzisław Śląski posiada wiele atutów wyróżniających miasto jako miejsce inwestycji, do których zaliczyć można m.in.:

  • położenie geograficzne z dostępnością do rynków Republiki Czeskiej i Republiki Słowackiej, gdzie miasto stanowi łącznik między obszarami Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego i rejonu przemysłowego Ostrawy,
  • korzystne położenie komunikacyjne w europejskim korytarzu północ-południe wyznaczanym przez przebieg budowanej autostrady A1 oraz istniejącej drogi krajowej DK78- niezwykłe walory krajobrazowe i urozmaicone ukształtowanie terenu wynikające z położenia w Bramie Morawskiej, kształtujące atrakcyjność warunków zamieszkania i turystyczną,
  • wysoki poziom aktywności gospodarczej sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz dostępność siły roboczej o kwalifikacjach technicznych,
  • znaczny potencjał demograficzny miasta (50 tys. mieszkańców) oraz powiatu (łącznie: 156 tys. mieszkańców),
  • centralne położenie między silnymi ośrodkami przemysłu motoryzacyjnego w Polsce oraz w Republice Czeskiej - w promieniu 60 km od miasta zlokalizowane są fabryki General Motors (Gliwice), Fiat (Tychy i Bielsko-Biała) oraz Hyundai (Nošovice),
  • planowana sieć dróg oraz dostępność do terenów inwestycyjnych o powierzchni powyżej100 ha stwarza szansę lokalizacji nowych firm, poddostawców przemysłu motoryzacyjnego oraz transportu, spedycji i magazynowania.

Układ i skala założenia urbanistycznego Wodzisławia Śląskiego oraz różnorodność obiektów zabytkowych miasta decydują o jego wyjątkowej atmosferze oraz atrakcyjności turystycznej. Zespół zabytkowy rynku staromiejskiego - wytyczony w 1257 roku na planie czworoboku, obecnie otoczony kamienicami z XVIII i XIX wieku.

Kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, wybudowany w latach 1909-1911 w stylu neogotyckim.

Zespół pofranciszkański - kościół i klasztor. Kościół klasztorny, pierwotnie pod wezwaniem św. Trójcy wzniesiony został w XV wieku.

Pałac Dietrichsteinów - wzniesiony w latach 1743-1747. Obecnie mieści Muzeum Miejskie i Urząd Stanu Cywilnego. Otoczenie pałacu stanowi Park Zamkowy.

Figura św. Jana Nepomucena z 1745 roku.

Baszta Rycerska (Wieża Romantyczna) - zbudowana w 1857 roku, neogotycka, znajdująca się w lesie podmiejskim na Grodzisku. Zniszczona w pożarze w 2004 roku, planowana jest jej odbudowa.

Kompleks parkowo-pałacowy w dzielnicy Kokoszyce - barokowy pałac wzniesiony w 1783 roku. W imponującym parku znajdują się liczne drzewa pomnikowe oraz ciekawe okazy botaniczne.

Dwór w Jedłowniku - wybudowany w połowie XIX wieku. Ciekawe obiekty do zwiedzania to również Muzeum Miejskie i Sztolnia z ekspozycją technologii górniczej.

Od 1996 roku ważnym punktem w programie imprez sportowych Wodzisławia są mecze I-ligowej drużyny piłkarskiej MKS Odra Wodzisław Śl. Do dyspozycji mieszkańców są: kryta pływalnia, kąpielisko Balaton, Ośrodek Jazdy Konnej, Powiatowe Centrum Sportu, Ośrodek Gosław Jedłownik oraz obiekt MOSiR z kortami tenisowymi i minigolfem. Miasto słynie również z organizacji imprez plenerowych, które gromadzą jednorazowo ponad dziesięć tysięcy ludzi. Najpopularniejsze z nich to: Dni Wodzisławia Śląskiego w czerwcu, Festiwal Reggae w lipcu i Pożegnanie lata we wrześniu.

 
 
 
Česky Polski English
copyright © Euroregion Silesia 2004-2020 | kontakty